Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Cedros Cj-65 S Bakim-Onarim

• Konuyu başlatan Bünyamin Kanatlı
  • Başlangıç tarihi
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Hobidaşlar, üstadlarım..Yine bir bakım-onarım çalışması ile karşınızdayım..Kendisini internet ortamından tanıdığım, gerek doğaya olan aşırı sevgisi, gerek paylaşımlarında ki samimiyetten ötürü kişiliğini beğendiğim Erkan sarısaltık isimli hobidaşımın bana attığı bir sms ile heyecanla beklemeye koyuldum..Gelen mesajda bana "kardeş ben çekindim açıkçası bu makineyi açmaya, kolu çevirirken ses geliyor takılma oluyor arada sırada" deyip tarafıma kargo edip gönderdiğini yazmış sağolsun..Bende sabırla bekledim..Cumartesi günü kargo elime ulaşınca hemen bakım onarım için işe koyuldum..

Çalışma masamız hiç değişmiyor..Tabi sabah kahvesi yanında bakım o kadar zevkli ki..Sanki sanayide tamir yapan bir usta  gibi hissediyor insan kendini..

Gelen makine benim elimde bulunan makinenin ağabey CEDROS CJ - 65S..Neredeyse CEDROS CJ-55S in iki katı büyüklüğünde..

Sökme işlemine kol ile başladım..İlk çevirdiğimde cızırdama hissettim..Sebebi eklem yerlerine bulaşmış kum tanecikleriydi..

Ergonomik el tutamağı kocamandı..Bir o kadar güçlü duruyor..işte ilk duyulan ses buradan geliyor..

Yağ ve kum tanecikleri ile kendinden geçmiş sürtünme sekmanları bu sesin ana kaynağı..

Temizlendikten sonra ışıl ışıl oluyorlar..

Cedros ları sökerken mutlaka karşınıza, sarı malzemeden imal bu küçük yataklar gelir..Onları birazcık alkol-mazot karışımızı bir kapta bekletmek gerekiyor..3-4 dakika sonra kendi ana rengine ulaşıyor..Silinip HHS 2000 ile yağlıyoruz..

Bu kokteyl karşısında hiç bir kir dayanamaz :) :)

Yatakların ve bilyanın bulunduğu eklemin içi tuz ve kum ile yeterince kirlenmiş, ancak kendini bu sterilizasyondan kurtaramamıştı :) :)

HHS 2000 bambaşka bir sprey...25 tl civarında ama o kadar kullanışlı ki..Parasını fazlasıyla hakediyor..

Elinizin değdiği her parçayı mutlak surette üzerindeki kirden arındırmanız gerekiyor..Aksi halde korozyon tonla para verdiğiniz bu makinelerin canına okuyor..

Temizlik işi bittikten sonra, hem yağlama hem koruma amaçlı kullandığım HHS 2000 iş başında..

Kolumuz artık ışıl ışıl..Hadi erkanım göreyim seni..Makine eline ulaşır ulaşmaz yap bir trofe :) :) Deneyimlerini heyecanla bekliyorum..

Misina sarma teli kısmını sökmek çok zorladı beni..Beklemekten eklemler o kadar çok hırpalanmışki, sökerken kırılmasınlar diye oluşmuş tıkanıklığı kontak spreyi ile gidermeye çalıştım..Benim tavsiyem, sökeceğiniz her vidaya her somuna bu kontak spreyini uygulamanızdır..Ne olursa olsun ihtiyatlı davranmak güzeldir..

Temizlendikten sonra başka duruyor..

Okuma bu huyundan vazgeçmiyor..Kullandığı bilyaları ben beğeniyorum açıkçası..Erkan kardeşimin söylediğine göre kullanıldıktan sonra uzunca bir süre beklemede kalmış bu makine..Bu kadar uzun süre bekleyip dağılmamış bilyalardan dolayı takdir etmek lazım..

Teli tutan yuva ışıl ışıl..

Sürtünmeden oluşacak aşınmayı engellemek adına plastik sekman kullanılmış..Temizlendikten sonra toplamaya başlıyoruz rotoru...

HHS her eklemde çok başarılı..

Teli tutan yuvayı sökerken içindeki kirlenmiş yağdan arındırıyoruz..

Şimdi diğer tarafa geçelim..

Buralarda tuz ve kumdan nasibini almış..

Temizlik gibisi varmı?

Rotor ile işimiz bittiğine göre, artık misina kafasına geçebiliriz..

Söktükten sonra iyice temizleyip, HHS 2000 ile yağlıyorum..

Rotoru sökmeye başlayalım...

Solucan dişli o kadar kirlenmiş ki, dönerken helis dişlisine sürtünüp ses çıkarıyordu..

Tabii bu kirden solucan dişlinin üzerindeki entrümanlarda nasibini almış, yataklar kir pas ve kum içerisinde..Yalnız dikkatimi çeken, o kadar iri kum taneleri çıkardım ki içerisinden, nasıl içeri girdiğini çözemedim..Bayağı deniz suyuna maruz kalmış..Ancak bunlar sorun değil..Temizlemek bu işin en önemli kısmı..Atalarımız ne diyor? BAKARSAN BAĞ..BAKMAZSAN DAĞ OLUR...Bizde bu söze binaen temizliğe devam ediyoruz..

Rulmanları ilk gördüğümde plastik sandım..Meğer üzerinde biriken kurumuş yağ, onu sanki plastik gibi kaplamış..

Ana gövdeyi sökmeye başlıyoruz..Burası hızlı bakım bölümünden sızan yağdan nasibini almış

Benim en sevdiğim görüntü..Bildiğiniz çamur deryası..Bunları temizlerken oluşacak görüntüden dolayı insan çok heyecanlanıyor..Sonuçta çalışma esnasında temizliğin vereceği sessizlik paha biçilmez..

Helis dişlisinin içerisinde, kırmızı noktadan sonra  8 - 9 - 17 - 21. diş aralıklarında aşınma olduğunu gördüm..Ne yazık ki bunun bir tedavisi yok..Küçük bir eğe ile çapakları aldım..Çelik tozundan imal yoğun tutunma eğilimi gösteren döküm dolgu spreyi ile aşınan yerleri doldurmaya çalıştım..Bu tasarım harikası dişliye elimden daha fazlası gelemezdi..Bu sefer kauçuklu kalın gresi azıcık inceltip sürdüm..Böyle bir kaç yıl sorunsuz çalışacağını düşünüyorum..

Çamurlu hal :) :)

Çamursuz hal :) :)

Kam milinin Önceki hali :) :)

Sonraki hali :) :)

Kiri gözle görün diye daha yakından çekeyim dedim..

Buda temizlik sonrası hali..

İsteseydim bu makineyi hiç sökmeden de sesleri yok ederdim..Ancak her yarım turda, kam miline bağlanmış ve ortada duran hpb bilyasının sürtünmeden dolayı dağılmasının önüne geçmesini engelleyemezdim..Tıpkı sesini çıkaramadan yavaşça ve zaman içerisinde acı ölen bir insanın çaresizliği gibi bir durum bu bilyenin başına gelecekti..Benzetme "ne alaka" diye düşündürebilir sizleri..Ama benim gözümde çaresizliğin tek tanımı vardır.."Hiçlik"..En doğrusu gözümüz gibi bakmak..Çünkü para günümüzde artık ne yazık ki kolay kazanılmıyor..Bir diğeri ise işin vicdan kısmı..Erkan güvenerek göndermiş..Ben onu hiç üzermiyim..Canım benim bu makineyi göndermene çok mutlu oldum..Makinen aşağıdaki videoda da izleyeceğin gibi saatten farksız çalışıyor..Hayırlısı ile kullanmanı diliyorum..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Ya bu arada fark edememişim...Övünç ne zaman bir makineyi dağıtsa ben hemen ardından bir ameliyat patlatıyorum :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bünyamin harikasın kardeşim... Övünç ve sen olayı aştınız :)  Ellerine sağlık...

akdeniz

akdeniz

Editör
Ellerine saglik Bünyamin, güzel bir paylasim tesekkürler..

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Ya bu arada fark edememişim...Övünç ne zaman bir makineyi dağıtsa ben hemen ardından bir ameliyat patlatıyorum :) :)
Yahu ben bu işi çözemedim zaten yarış mı yapıyorsunuz diye soracaktım Hani böyle bir turnuva varda biz mi bilmiyoruz?

Askerde tüfek dağıtıp gözü kapalı toplardık , amacınız bu mu :) :)

Bu kadar emeği avda harcasanız balık olmayan yerde torikleri denk getirirsiniz, arkadaşlar çalışmalarınız hayranlık verici sizleri tebrik ediyorum.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Bünyamin harikasın kardeşim... Övünç ve sen olayı aştınız :) :)  Ellerine sağlık...
Eyvallah canım benim..elimizden gelebildiyse ne ala..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Ellerine saglik Bünyamin, güzel bir paylasim tesekkürler..
Çok sağol ağabeyim benim..Allah seni yanımızdan eksik etmesin..Elimizden geldikçe, bu can bu bedende durmaya direndikçe paylaşımlarım devam edecek..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Yahu ben bu işi çözemedim zaten yarış mı yapıyorsunuz diye soracaktım Hani böyle bir turnuva varda biz mi bilmiyoruz?

Askerde tüfek dağıtıp gözü kapalı toplardık , amacınız bu mu :) :)

Bu kadar emeği avda harcasanız balık olmayan yerde torikleri denk getirirsiniz, arkadaşlar çalışmalarınız hayranlık verici sizleri tebrik ediyorum.
Yemin olsun ki amacım sadece ve sadece faydalı olmak..Balığa gidemiyoruz malum..Bari otururken bir faydamız olsun...Takdir ve temennilerin için teşekkürler..

garuramon

garuramon

Kayıtlı Üye
Bünyamin bey merhaba,

konudaki resimlerde sorun var sanırım düzeltir misiniz.

halilak

halilak

Moderator
Güzel bir anlatım ve bakım olmuş ... Elinize, ağzınıza sağlık...