Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Çapayı kolayca tekneye alma işlemi...

• Konuyu başlatan ishak BALLICA
  • Başlangıç tarihi
ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad

Sevgili dostlar, tekne avlarımızda av bitimi veya yer değiştirme esnasında Çapayı tekneye alma işi denilince her birinizin aman deyim beni karıştırma dediğini duyar gibiyim.

Nitekim Çapa çekme işi gerçekten de Tekne avlarının en zor kısmıdır.Tekne tepesinde sırasını savan kişi bir kez daha eline sürmek istemez.Hele hele 50-60 metreden çapa çekmek benim diyen kişinin imanını gevretir. :) :)

Bu işin kolay yolu da var tabiki.Bilen dostlarımız bilir ve mutlaka  da kullanıyordur.Geçen günkü av esnasında aklıma geldi ve belki bilmeyen arkadaşlara faydalı olması amacıyla bilgi amaçlı bir video çekimi yapmıştım. :) :)

Tek maliyeti sadece ve sadece bir adet top/şamadra.Hepsi bu.Gerisi gayet kolay ve basit.
  Konudan muzdarip olan arkadaşlara faydalı olması amacıyla, tüm dostlara kazasız belasız avlar.

http://www.dailymotion.com/video/xws4om_capayi-kolayca-cekmek_sport#.UPZx2h2N6Hg

Moderatörün son düzenlenenleri:
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak abi çok değerli bir paylaşım... Ben daha önce görmüştüm ama nasıl olduğunu ve nasıl bu kadar kolay çekildiğini bilmiyordum.... Teşekkürler...

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Sevgili Ramazan, av ekibimden sevgili Çağatay ın İzmir/Çeşmealtında ahşap bir teknesi var.Şimdi karada ve bakımda.Onunla balığa çıkardık.Yer değiştirme amaçlı çapa çekmeye gelince imanımız gevrerdi.Kafaya 2 kişi çıkartık.Tekne ağır ve uzun olduğu için haliyle çapa da ağır ve zincirde uzun ve ağırdı.   :kesfetmis:

Bir-iki.hooopBir-iki hopp... : :) :)şi bitirip de arka havuzluğa geçince bacaklarımız titrerdi. Halbuki, 10-15 liralık bir top/şamandra ile bu iş ne kadar da kolay yapılıyor değil mi  ?

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kolay olmaz mı hiç... Videoyu izlerken aklıma abimin teknesinde  çekmek zorunda kaldığımız çapa geldi aklıma.... dediğin gibi ayaklarım titremişti sonunda  :)

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Sağolasın üstad,

son günlerde sıklıkla gördüğüm çapa çekme metodu,

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Paylaşım için teşekkürler İshak abi...

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Eminim bilmeyen pek çok kişi vardır.

Çok çok güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Teşekkürler üstad.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak Abi ellerinde sağlık hayatı kolaylaştırıcı herşey değerlidir.Yapmış olduğun çalışmaya verilen emek  öğretici olmanın uğruna harcanmış olunca dahada huzur verici oluyor. Bir çok kişi bu konuda izlediğinde bir gün sana duyamasanda belki içinden teşekkür edecektir.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Oltamisina ailesinin güzel insanları fikir beyanlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler. :beklentili: Bilgi amaçlı bu video paylaşımımı değişik sosyal ortamlarda da paylaştım.Ve bilmeyen arkadaşlar olduğunu da gördüm.Sanırım Övünç ün de dediği gibi bir gün ihtiyaç duyduklarında kullandıklarında mutlaka işlerine yaracaktır.Ayrıca,sağ olsun bu video paylaşımıma ilave ek açıklamalar da getiren dostlar oldu. :Anladin sen onu:

Bunlardan bir tanesini önemli gördüğüm için bura da paylaşma gereği duydum.Şimdi bir topun aksi yönüne biz giderken ip halkadan akmaya ve çapayı çekmeye başlıyor ya yukarıya doğru.Ve ipi elimizde tuttuğumuz için de haliyle zincir topun halkasından geçince de bize bir titreşim/tıkırtı yolluyordu.Ve biz de bir kavis çizerek topa doğru geriye giderken de ipi rahatlıkla tekneye alıyorduk. :beklentili:

Bir arkadaşım dedi ki, eğer zincir kısa  ve hafif ise buna karşılık da çapa ağır ise çapa hoooppp zincir ile birlikte aynen geriye inmeye başlıyormuş.Bizim zincir ağır olguğundan bu sıkıntıyı yaşamamış ve bilmiyordum. :Anladin sen onu:

Aklınız da bulunsun.

halilak

halilak

Moderator
(Bunlardan bir tanesini önemli gördüğüm için bura da paylaşma gereği duydum.Şimdi bir topun aksi yönüne biz giderken ip halkadan akmaya ve çapayı çekmeye başlıyor ya yukarıya doğru.Ve ipi elimizde tuttuğumuz için de haliyle zincir topun halkasından geçince de bize bir titreşim/tıkırtı yolluyordu.Ve biz de bir kavis çizerek topa doğru geriye giderken de ipi rahatlıkla tekneye alıyorduk. :beklentili:

Bir arkadaşım dedi ki, eğer zincir kısa  ve hafif ise buna karşılık da çapa ağır ise çapa hoooppp zincir ile birlikte aynen geriye inmeye başlıyormuş.Bizim zincir ağır olguğundan bu sıkıntıyı yaşamamış ve bilmiyordum. :Anladin sen onu:

Aklınız da bulunsun.)
Merhaba...

Kalp hastası olduğumdan, hatta pille yaşamı idame ettiğimden 9 yıldır kullanıyorum bu yöntemi.

2 önemli detayı var.

1- Kullandığıız şamandra, demiri ve zinciri çekecek kadar büyük olmalı. Yoksa zorluk çıkıyor.

2- Zincir, demirden bir miktar daha ağır olmalı. Yoksa tekneyi durdurğunuzda demir de zincir de tekrar denizin dibini boyluyor.

Tekne yürürken ipi elinizde tutmanız gerekmiyor.

Çünkü, bu sistemin püf noktası tekne yürürken topun (şamandıranın) denize sürtünmesi ipin, zincirin ve demirinkinden fazla olması nedeni ile ip ve ucundaki zincir topun deliğinden kayıp geçiyor. Demire gelinceye kadar. Demir topa takılıp kalıyor. Bu nedenle top suya bir miktar batıp arkasında köpük saçarak geliyor. Demir topa ulaştığında topun sürtünme miktarına bir de demirinki eklendiği için batma ve köpürme fazlalaşıyor. Yanlız tekneyi durdurmadan önce ipi elinize alıp sıkıca bir kaç kere çekin. Bazen zincirin ipe ve demire bağlantıları topun deliğine takılıp, sanki demir tam olarak çekilmiş gibi bir görüntü verebiliyor. Bu kontrolden sonra, tekneyi rahatlıkla topa doğru sürüp, denizin üstündeki ipi, zinciri ve demiri tekneye alabilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Eğer bir denize çıktığımda aklıma gelirse videoya çekip paylaşırım...

Başınızı ağrıtmadığımı umarım...

Saygılar...

Not: Batan ip yerine batmaz ip kullanmanız da ek bir avantaj oluyor... Bilgilerinize...

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Niye başımızı ağrıtasın Halil abi :) tecrübelerini paylaşmışsın çok da iyi olmuş.. Kullanmak isteyen arkadaşlar için bunlar püf noktaları...

Çok teşekkürler...