Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Baltik Denizi Morina Baligi (Dorsch) Avi

• Konuyu başlatan akdeniz
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Avcilara hizmet ve islerini aksatmamak icin gerekli her seyi düsünmüsler,, Biz bes kisilik Türk ekibi olarak gittik bunu kayde alan firma sadece bize özel ögle yemegini domuz eti bulunmayan mamüllerden yaptilar ..Almanlara da kendilerine uygun yemekleri yaptilar geminin ascisi kadin beni grup baskani olarak özel mutfaga cagirip mamülleri ve yemegin yapilacagi bölgeyi özel olarak gösterdi ve itina etti..Diger konularda  Bu teknenin alt yapisi gayet güzel cünkü asil yapilma amaci önceler Balina avi icinmis uzun süre ton baligi avida yapmis sonradan restore edilerek amatör balikcilik hizmetine sunulmus ..
Aşçı almış sizi gezdirmiş... vay be :) Abi biz gidiyoruz tekneye utanmasak kendmiz mutfağı temizleyeceğiz hesap et artık :)

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
pazar gunu bizde gitcer morina avina. ben bi kere gitmistim ama fazla tecrubem yok.  takim ve yem konusunda bahsedersen sevinirim.

akdeniz

akdeniz

Editör
Murat kardeşim, Öncelikle nereden yazdığıni Belirtmemissn çünkü bu tür baliklar kuzey Avrupa denizlerinde bulunur ve avlanma şekilleri çeşitli türlerde oluyor sen teknedenmi veya ķıyıdanmı avlanacaksin belirtirsen daha açık bir fikir verebilirim. .

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
vrouwenpolder hollanda. denizden gemiyle. biz kaya kurdu ve plastik sahteler aldik.

bunlardan. sari kirlizi ve beyazlarindan. bide kaya kurdu

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
pazar gunu bizde gitcer morina avina. ben bi kere gitmistim ama fazla tecrubem yok.  takim ve yem konusunda bahsedersen sevinirim.
Heyecan dolu dakikalar sizi bekliyor o zaman desenize   :) ...

Çok iğneli takımlar bu av için uygun değildir.

Yem konusunda belirtiğiniz sahteler uygun  renk olarak  cezbedici olanları bölgede bulunan diğer balıklara göre seçiniz...

akdeniz

akdeniz

Editör
vrouwenpolder hollanda. denizden gemiyle. biz kaya kurdu ve plastik sahteler aldik.

bunlardan. sari kirlizi ve beyazlarindan. bide kaya kurdu

Murat Kardesim öncelikle selam ederim,, Malüm buralardaki Noel tatili sebebi ile bir kac gündür evde olmamam yüzünden senin mesaja zamaninda detayli bi cevap veremedim anca eve gelince hazirlayabildigim aciklamalari bu gün gönderebildim..Sanirim simdi avda olmaniz gerekiyor .. Insallah gemi tutmasina karsi gerekli Haplari ve önlemleri tedarik etmisindir cünkü tecrübesi olmayanlara cok kötü rahatsizlik veriyor bu tür av hem cok zevkli hemde cok mesakatli insallah hafif sekilde atlatirsin.. :) :)

Resmettigin av malzemelerine bir kac eklemede ben yapmak istemistim. Bizler gemiden  yemli avlanmiyoruz Pilker (Jigging) yapiyoruz yemli kiyidan surf  (Brandung) usülünde kullaniyoruz..gösterdigin kaya kurtlarida en ideali ,, Dorsch (Morina) avinda egerki tedarik etmediysen bi dahakine yararli olur, Sonbahar ve kis avlarinda cok avci olan bir kac silikon twister ve pilker resmi gönderiyorum bunlar muhakkak yaninda olsun renkler genelde koyu kirmizi veya (Japan rot) olan ve siyah kombinali krisik olanlaridir bizim resimlere dikkat edersen büyük baliklarin yakalandigi takimlarda görürsün..

Gecikmemi mazur gör sana bol bereketli ve saglikli avlar dilerim..

Önce ilk resim standart ölcümlerde olan bir beden resmediyorum egerki kendin hazirliyorsan silikonlarin bagli oldugu köstekleri 15 cm kadar uzunlukta yapabilirsen daha iyi olur..

Gercekten cok avci olan bir pilker kirmizi ve siyah kombinali mümkünse aynisi (Japan rot) dan tedarik edersen cok memnun kalirsin..

Ve silikon twisterler bunlarda yaninda tedarik edilmeli ,,Bilhassa Ostsee de cok yararli ve avci oluyorlar genelde Dorsch larin en istahli saldirdigi yem cesitleri..

Bilhassa komple kirmizilarda gözlü ve rengi sari jigli kursunlu igneler olmali..

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Canım çekti bakın şimdi,eğer oralara gelirsem haberleşiriz Ahmet abi,

tabi Main Frankfurttan kayınbirader gel derse ordayım :)

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
avim cok zor gecti arkadaslar. 4 kisi gittik ve arkadaslarin ikisi ilk defa deniz avina gidiyodu ve birini deniz cok kotu sekilde tuttu. hava cok kotu oldugundan fotograf cekecek durum yoktu. dalgalar kimi zaman geminin icine geliyordu. gemi ne kadarda buyuk olsa 60km ruzgar vardi. yaklasik 15 tane morina 3 tanede wiking  le dondum eve.  baliklar geneli 1 er kilo civariydi. ikisi baya buyuktu.  2 kolodan fazla. wikingler zaten cok  kucuk oluyolar. balik tutamayan arkadasada aramizda balik verdik. herkes esit ayrildi. aklimda 60ib lik ipimi koparan balik kaldi. yaklasik 7 metre kala ip koptu. iki kere ip koparak balik kacti. ipe her 10 metresi renkli boya vurdumki metreleri iyi bileyim diye. dil baliginda cok ise yariyor. yaklasik 10 12 metrede avlandigimiz icin dil baliginda.

sabah saat 6 dan 9 a kadar yol gittik gemiyle. baya derinlere acildi. 90 metre dabanda cekmek baya guc oluyodu baligi. kolumun agrisini su an hissetmeye basladim. az once bitanesini yedim ve cok lezzetli balik. bundan onceki avlarimin resmini ekleyeyim bari. deniz avi onlarda.

den haag hollanda uskumru avim. 75 tane 7/7/2013

yerseke dil baligi. yaklasik 1 ay ince.

hepsi guzel avlardi. herkese rasgele.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Sizi tebrik ederim,keşke bugünkü avdan resimlerde koyabilseydiniz,

yalnız eski resimlerde bir şey dikkatimi çekti,yanlış anlamazsanız  o bölgede kilo kısıtlaması yokmu?

bizim buralarda günlük limit  beş kilo, adam başı,.Oda serbest olan avlar için geçerli.

Bol şanslar yeni avlarınızda.

akdeniz

akdeniz

Editör
Canım çekti bakın şimdi,eğer oralara gelirsem haberleşiriz Ahmet abi,

tabi Main Frankfurttan kayınbirader gel derse ordayım :) :)
Mevsiminde ve bizlerinde uygun oldugu bir zamana denk gelirse basim üstüne Önder kardesim..

akdeniz

akdeniz

Editör
Sizi tebrik ederim,keşke bugünkü avdan resimlerde koyabilseydiniz,

yalnız eski resimlerde bir şey dikkatimi çekti,yanlış anlamazsanız  o bölgede kilo kısıtlaması yokmu?

bizim buralarda günlük limit  beş kilo, adam başı,.Oda serbest olan avlar için geçerli.

Bol şanslar yeni avlarınızda.
Ben Almanya ve bölgem adina söyleyim, Bizim buralarda ava acik bölgelerde kilo kisitlamasi yok sorumluluk avi düzenleyen sirkete ait ve onlarda nerelerde avlanir nerelerde avlanamaz kurallara uyarak davranirlar,Baliklarin üreme ve büyüme bölgelerine kesinlikle götürmezler sadece acik denizde av aradiklari bölgede avlanma yapilir,,Böylelikle popülasyonu etkilemeden avlanma saglanir.. Tabiki cevabim bu tür avlar icindir ,diger göl ve akar su avlarinda kanun ve nizamnameler degisir her eyalette de baska türlüdür..

Moderatörün son düzenlenenleri:
akdeniz

akdeniz

Editör
avim cok zor gecti arkadaslar. 4 kisi gittik ve arkadaslarin ikisi ilk defa deniz avina gidiyodu ve birini deniz cok kotu sekilde tuttu. hava cok kotu oldugundan fotograf cekecek durum yoktu. dalgalar kimi zaman geminin icine geliyordu. gemi ne kadarda buyuk olsa 60km ruzgar vardi. yaklasik 15 tane morina 3 tanede wiking  le dondum eve.  baliklar geneli 1 er kilo civariydi. ikisi baya buyuktu.  2 kolodan fazla. wikingler zaten cok  kucuk oluyolar. balik tutamayan arkadasada aramizda balik verdik. herkes esit ayrildi. aklimda 60ib lik ipimi koparan balik kaldi. yaklasik 7 metre kala ip koptu. iki kere ip koparak balik kacti. ipe her 10 metresi renkli boya vurdumki metreleri iyi bileyim diye. dil baliginda cok ise yariyor. yaklasik 10 12 metrede avlandigimiz icin dil baliginda.

sabah saat 6 dan 9 a kadar yol gittik gemiyle. baya derinlere acildi. 90 metre dabanda cekmek baya guc oluyodu baligi. kolumun agrisini su an hissetmeye basladim. az once bitanesini yedim ve cok lezzetli balik. bundan onceki avlarimin resmini ekleyeyim bari. deniz avi onlarda.

den haag hollanda uskumru avim. 75 tane 7/7/2013

yerseke dil baligi. yaklasik 1 ay ince.

hepsi guzel avlardi. herkese rasgele.
Öncelikle böyle bir avin hakkindan geldiginiz icin tebrik ederim  :) :)  Keske bir kac resim cekebilseydiniz, fakat sizi iyi anliyorum cünkü neler yasadiginizi tecrübelerimle hissediyorum..90 metreden kilo üstü baliklari cekebilmek ve onun yorgunlugunu yasamak müthis bir sey insan evine gelince toparlanir toplanmaz yine gidesi geliyor  :oops:   :oops: ..

ip koparan balik meselesine gelince 15.12.2013 de yasadigimiz morina avinda iki arkadasin basinada ayni durum geldi ne kadar mücadele ettilersede !! sanki traktör ile cekiyormus gibi birinde kopardi diger arkadasdada 120 metre lik ipi sonuna kadar cekip makaranin sonundada koparip gitti..bizim düsüncemize göre,, buralarda (heilbut) denen dev kalkan veya Silberbarren denen levrege benzeyen 70-80 kiloluk baliklar olabilir.. Diger önceki avlarinda  cok güzel bereketli,sana cevaben yazdigim gecikmis yazimi okudun sanirim..

Gecmis olsun diyorum bizlerle detaylari paylastigin icin tesekkür ediyorum..

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Ben Almanya ve bölgem adina söyleyim, Bizim buralarda ava acik bölgelerde kilo kisitlamasi yok sorumluluk avi düzenleyen sirkete ait ve onlarda nerelerde avlanir nerelerde avlanamaz kurallara uyarak davranirlar,Baliklarin üreme ve büyüme bölgelerine kesinlikle götürmezler sadece acik denizde av aradiklari bölgede avlanma yapilir,,Böylelikle popülasyonu etkilemeden avlanma saglanir.. Tabiki cevabim bu tür avlar icindir ,diger göl ve akar su avlarinda kanun ve nizamnameler degisir her eyalette de baska türlüdür..
Sağolasın Ahmet abi,

ben öğrenmek amacıyla sormuştum zaten,kurallar bizim buralardan daha sert ve takip edildiği için merak etmiştim,

Yalnız felaket canım çekti şimdi oralarda avlanmayı   :)

eğer gelecek olursam haberleşiriz,av bahane oturup muhabbet etsek bile yeter bize :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
90 metreden kilo üstü balıklar... 60lb lik misinayı koparan bir balık... :)

Allah'ım biz ne zaman göreceğiz bu balıkları :)

Bu zevki tatmak bile ayrı bir güzellik... O bölgelerde avlanabildiğiniz için çok şanslısınız, biz malesef buralarda o ağırlıkta balıkları bulamıyoruz... O hissi tadabilmek için çiftlik kenarlarında çiftlik kaçkını balıklar ile uğraşıyoruz... Varın acınası durumumuzu siz düşünün artık...

Tebrik ederim Murat kardeşim.... Fotoğraflar çok ama çok güzel... Keşke 1 - 2 kare yakalayabilseydin bu avdan da... Ama olsun daha önceki avların fotoları bile göz dolduruyor....

Paylaşımın için teşekkürler...

akdeniz

akdeniz

Editör
Merhaba arkadaslar, öncelikle hepinize selam eder cümlenize saglik ve esenlikler dilerim..

Bir kac aydir epey yogunluk ve is temposu ile beraber ailemin yaslilarininda saglik ve bakim sorunlari sebebi ile sayfada aktif olmaya pek zaman bulamadim üstelik burnumda tütmesine ragmen bir kac aydir balik avi falanda gerceklestiremedim.. En sonunda gecen pazar 06-04-2014 günü bir firsat yaratip üc arkadas solugu Hamburg sehrine yakin Kiel limaninda aldik,Baltik denizi aciklarinda avimizi gerceklestirdik ..Av sekil ve özellik itibari ile diger avlara benzerlik gösterdiginden yine ayri bir sayfa acmadim..Balik daha yeni yumurta mevsimini atlattigindan beklendigi gibi bereketli olmasada herkesi memnun edecek bir av oldu neseli ve muhabbet ile avlarimizi yaptik orta dereceli büyüklükte herkese 8-9 adet balik düstü ve kazasiz belasiz avimizi bitirip 400 km. geri yol alarak evlerimize döndük.. 

Bu arada firsat bulup bir  iki kisa video cekebildik onlarida sizlerle paylasmak istedim..

View My Video

View My Video

View My Video

View My Video

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
ahmet abi özllettin kendini... neyseki endişe edilecek bir durum yokmuş... Videoalarda çok güzel :D sonuncusu en güzeli teşekkürler...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Süper av olmuş Ahmet abi,

özledim vallaha böyle av yapmayı,gel de hemen gelirim ,vize sorun değil yeşil pasaport var :)

şansınız hep yanınızda olsun,güzel avlar dilerim.

Yeni avda yeni konu aç abi,sorun değil,o bölgeleri bilmediğimizden her konu ayrı güzellikte olur.

akdeniz

akdeniz

Editör
ahmet abi özllettin kendini... neyseki endişe edilecek bir durum yokmuş... Videoalarda çok güzel :D sonuncusu en güzeli teşekkürler...
Saol Ramazan kardesim,Özlenmek sevilmek demektir bende sizleri seviyorum insanlar uzaklardan bile birbirlerini hissedip taniyabiliyorlar gercekten..

Malesef Mevlananin dedigi gibi "Derdi Dünya olanin Dünya kadar derdi olur" sözünün gerceklegini bu Dünya telasi yüzünden yasiyoruz haliyle bu durumda ilk tesiride insanin keyif aldigi seyler ve hobileri aliyor  Videolari neyseki yanimizda götürdügümüz genc arkadasin sayesinde cekebildik aslinda daha iyi belgesel niyetinde cekme niyetindeyiz gerekli ekipmanlari tedarik edersek bide sadece bu isi yapan birinide yanimiza alinca daha detayli uzun cekimleri sizlerle paylasiriz insallah..

akdeniz

akdeniz

Editör
Süper av olmuş Ahmet abi,

özledim vallaha böyle av yapmayı,gel de hemen gelirim ,vize sorun değil yeşil pasaport var :) :)

şansınız hep yanınızda olsun,güzel avlar dilerim.

Yeni avda yeni konu aç abi,sorun değil,o bölgeleri bilmediğimizden her konu ayrı güzellikte olur.
Tesekkür ederim Önder kardesim,,Biliyorum böyle avin özlemi icinde oldugunuzu malesef bizim sularimizda bu tadi yasayamiyoruz cünkü her seyin cok degistigini baligin cok azaldigini bende Türkiyeye  gidince bariz bir sekilde yasiyorum ..Allah sabir versin cümlemize..Önder  kardesim uygun bir zamani bulunca her zaman beklerim sana ayni avi yasatirim  her sey nasip meselesi yeterki sakin bir dönem olsun ..

ilerde belgesel gibi bir cekim yapmayi düsünüyoruz  ona ayri bir sayfa  acarim..

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
muhteşem bir av olmuş çekimlerde güzel tebrikler

bu balığı pişirmesini nasıl yapıyorsunuz lezzeti nasıl malum buralarda yok