Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Balıkta Kabızlık

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Balıkta kabızlık çok karşılaşılan balık hastalıklarından biridir.

-Belirtileri; Balığın dışkısının anüsünde bir iplik şeklinde durması ve hatta yeme karşı isteksizlik durumu balıkda kabızlığı ortaya çıkartır.

- Tedavi; Balık hastalığı olan balığınızın kabız olmasını önlemek adına parafin yağında yarım saat duran karides unu, canlı yem ve haşlanmış ıspanak yemi verilerek hastalığın giderilmesi sağlanır. Tabiki bu tedavi büyük balıklara etki etmeyebilir.

En son ihtimal   (ki bu durum baktınız balık ölecek o süreçte yapılmalıdır. ) olarak anüsten çok dikkatli bir yolla hint yağı verilmesi ile balığınızın kabızlığını ortadan kaldırmış olabilirsiniz...

Not: Bazı durumlarda balıkların ağırlığı balıkta karın şişliği kabızlık olarak nitelendirilebilir bu teşhisi iyi koymak gerekmelidir. Çünkü dıştan vücut içine yerleşen parazitlerinde balığın karın bölgesinde şişkinliğe neden olduğu söylenebilir. Zaten vücut içine yerleşen parazitde belli bir süre sonra balığın anüsünden uzun ince şeffasımsı bir dışkı ile belli olur . Balıkdaki kabızlığı iyi değelendirmek gerekmelidir...

Unutmayın yanlış teşhiş ile balığımızı kaybedebiliriz...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Eline sağlık Ramazan.

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
ben bunu bizim eski akvaryumda balıklarda görmüştüm.

ama hastalık nedeni olarak görmemiştim.

vay be.

hatırlıyorumda kendi aramızda dalgada geçmiştik, tasmalı balıklar diye.

parazit dışında neden kabız oluyorlar acaba. yemin kalitesizliğinden mi?,

çok yemlemeden mi ? 

biz türk usulü yemliyorduk akvaryumu bunlar doymaz diye bol kepçe 

veriyorduk.

:) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
ben bunu bizim eski akvaryumda balıklarda görmüştüm.

ama hastalık nedeni olarak görmemiştim.

vay be.

hatırlıyorumda kendi aramızda dalgada geçmiştik, tasmalı balıklar diye.

parazit dışında neden kabız oluyorlar acaba. yemin kalitesizliğinden mi?,

çok yemlemeden mi ? 

biz türk usulü yemliyorduk akvaryumu bunlar doymaz diye bol kepçe 

veriyorduk.

:)
Kabızlığın bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında sürekli olarak kuru yemle beslenme ve tek tip beslenme gelir. Haftada 1 kez  haşlanmış sebze ( ıspanak veya bezelye ( bezelye balığın gelişiminede çok katkı sağlayacaktır) ) verilirse  kabızlık sorunu yaşanmayacaktır... Yine su değişimi ve balık sayısının fazla olmasıda strese ve buna bağlı olarak kabızlığa neden olabilir...

Moderatörün son düzenlenenleri: