Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

At - Çek Tekniğinde Yardımcı Bilgiler

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Bir çoğumuz kıyıdan at-çek yapıyoruz. Kıyıdan at-çek yaparken de sahte balıklarımızın çeşitli aksiyonları(hareket biçimleri) oluyor. Kuyruk sallama, dalıp çıkma, düz gelme vs gibi.

Havaya, dalgaya, dip yapısına, derinlik gibi değişkenlere ve en önemlisi tecrübelerimize göre de çeşitli hareket biçimlilerini tercih ediyoruz. Benim burada değinmek istediğim konu bu aksiyon(hareket biçimi) yardımcısı.

İnternette görmüş olduğum linedancer’dan bahsetmek istiyorum. Bu malzeme hemen hemen her türlü sahte balık tipinde kullanılabiliyor;

- Crankbait’ler (Geniş dudaklı sallanan sahte yemler)

- Spinnerbait’ler(Kaşıklı kancalılar)

- Topwater’lar(Yüzeyde yüzen sahte yemler)

- Softplastic’ler(Yumuşak plastik sahte yemler)

- Sticbaits’ler(Yüzey planörleri) vs.

 

Bu malzeme yukarıdaki bahsettiğim hareket biçimlerine bir hareket daha kazandırıyor. Yani bir çeşit çizgisel saptırıcı. Ne demek saptırıcı? Bu malzemeyi şekildeki gibi kamıştaki makineniz ile kamış yüzüklerinizin ilki arasına yerleştiriyorsunuz.(Şekilde de görüldüğü gibi verilecek hareket biçimine göre yeri kayıyor.) Daha sonra bu aralıkta kalan misinanızı bu malzemenin yanından kolayca geçiriyorsunuz. Bu şekilde misinanın güzergahı normal hattından konik bir duruma geçiyor ve atlamalara sebep oluyor. Misinanızı çizgisel saptırarak titreşimi arttırıyor. Dolayısıyla bu titreşim de misinanız sayesinde sahte balığınıza iletilmiş oluyor. Çeşitli tür sahtelerin yüzüş tiplerinin videolarını sitelerine koymuşlar, gerçekten farklı görünüyor.

 

Sonuç olarak kıyıdan at-çek yaparken hepimiz sahte balıklarımızın hareket biçimlerini çeşitlendirmek için yukarı-yukarı, yukarı-aşağı, sağ-sol, sol-sağ veya küçük zigzagları kullanıyoruz. Bu malzeme ile bir ölçüde sahtemizin hedef balık için daha da cezbedici olması sağlanıyor. Denemekte kararlıyım, bakalım. Sonuçları paylaşalım. Sanırım Türkiye’de yok. Sadece Amerika ve Kanada’da mevcut. Ama sipariş edilebiliyor. Kim bilir kendi olanakları ile yapan mucitler de çıkabilir.

 

Umarım bilgiler hepiniz için faydalı olur. Aşağıda şekillerle desteklemeye çalıştım. Ayrıca alıntı yapılan linkler de mevcut.Oradan daha da detaylı incelemek isteyen arkadaşlar olacaktır.

 

 

 Sn. Bahadır Sarıca'nın Çalışmasıdır. Biz amatör Balıkçılara böyle bir çalışma yaptığı için Kendisine Teşekkür ederiz...
 

Similar threads


Üst