Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

At-Çek İçin Avlak Bölge Tespiti

• Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FbJ4RB8.jpg&hash=dcd4a7ab8a614a30d29dc96a0dea69d6

Sevgili Dostlar sizlerin de anlayacağınız üzere ben bu işe taktım :) ...

İnanın verdiği zevk çok farklı ve bunu hiç bir şey vermiyor ...Bilen bilir : : : :).

Gelelim konumuza sizce At-Çek yapmak isteyen bir avcı nerde avlanmalı? Fikriniz  varmı? Yoksa Şimdi iyice okuyup takip edin çünkü artık bunu öğreneceksiniz.... 

Bildiğiniz gibi Spinning avcılığı kıyılık bölgelere hükmederek gerçekleşir avcı kendine uygun kıyı alanını seçer ve avlak bölgeye uygun seçtiği sahtelerini bölgede dener. :)

Ülkemizde genelde bu yöntemde hedef Balık Levrek 'tir. Bölge  bölge ve avcının yeri gelir şansı yeri gelir kullandığı teknikle av Lüfer yada Dişli olarak tabir ettiğimiz aileden bir cins olabilir.

Spin Avcılığının yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu bir kez daha düşünün ister tatlı ister tuzlu su eğer bu tekniği düzgün uygulamayı biliyorsanız mutlaka bir ziyaretçiniz olacaktır.

Bu konuda sizlere bölge tespiti için sunacağımız fotoğrafların bir bölümü Ülkemizden olacak bu nedenle daha önceden tanıdığınız ve bildiğiniz bölgelerle karşılaşabilirsiniz bu alanlarda avlananları düşünerek ifşa etmemenin uygun olacağını düşünüyorum zaten yer yer bazı alanlarda Yurtdışı fotoğrafları ve videoları  kullanmaya özen göstereceğim.

Gelelim Bölgeleri incelemeye bu alanları aslında iki başlık altında ana kategoriye ayırıp daha sonra alt dallara ayırabiliriz peki bunlar neler?

• Kumluk Bölgeler
  • Kayalık Bölgeler
Şimdi içinizden bana yine kumluk bölgeyi eklemiş taktı bu demeyin : : : :).

Kumluk Bölgeler

Kayalık bölgeleri balıkların yaklaşım ve avlanma için sıklıkla ziyaret ettiğini sanırım dile getirmeye gerek yok şimdi sizlere bu bölgeleri alt dalları ile anlatmaya çalışacağım,

1 - Denizle Birleşen Akarsu Bölgeleri (Deltalar)

Korkmayın coğrafya dersinde değiliz  :) Bakırçay, Gediz,B. Menderes, K. Menderes, Bartın Çayı, Yeşilırmak, Kızılırmak gibi şimdi hepsini yazmayım Yurdumuzda Denize dökülen akarsu kaynaklarını olduğu bölgeler at-çek için en uygun alanların başında gelir.

Bu tür bölgelere yakın ikamet ediyorsanız ve hedef balık levrekse avlanabileceğiniz en iyi alandasınız.Birleşim noktalarına göre bu bölgeler direk kumsaldan denize karıştığı gibi bazende kayalarla desteklenerek deniz içine kadar yol alır sizin yapmanız gereken tek şey bu iki noktanın birleştiği alanı tespit etmek.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FJnEBQY.jpg&hash=e1b65f989b620f66925c108810e39c81

Bu tür bölgelerde derinlik fazla olmaz avlandığınız gün deniz sakin ve yatıksa tercih edeceğiniz sahetelerin su üstü sahteler (derine batmayan) , yada Poper sahteler (Örnek  RIVER2SEA BUBBLE WALKER gibi) olması iyi olacaktır.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FjVYRWn.jpg&hash=c26b8de81b6912eb54875753e3346665

Deniz Dalgalı ve Hırçın ise bulunduğunuz alanın derinliğine  göre,

Eğer sığı bir alanda iseniz  daları az olan sahteler (Örnek 0-20,30 cm dalan  ima komomo 2) Gelibolusu sahtesi (ges) uygun olabilir.

Daları fazla olan sahteler dibe derinliğin az olduğu alanlarda sürter ve av yapmanızı engeller.

Derinlik oranının yeterli olduğunu düşündüğünüz alanlarda daları  50cm civarı  ve üzeri sahtelerinizi kullanabilirsiniz.(Örnek Rapala- Maxrap -Strike pro-JL-119F serisi)

Not: Bu bölgeler için yazılanları okuyup ta iştahlanan zıpkıncı arkadaşlar olabilir onlara kısaca şu şekilde sesleneyim istedim;

Bildiğiniz gibi tatlı su alanlarının birleştiği noktalar 500 metre ile sınırılı olmak üzere sizlere yasak ama buna da uymayacağınızı düşünerek şunu hatırlatmak isterim bu bölgede tatlı sudan dolayı bataklık alan çoktur hakimiyet kazanmak için dibe indiğinizde çok dikkatli olmak gerekir.

2 - Uçurum Dipleri ve Kesitler (Falez İnişleri)

Bu alanlarda derinlik konusunda hiç bir sıkıntınız olmaz :) aniden artan derinlik seviyesi sizi şaşırtmasın bu bölgeler genelikle küçük kayalık, taşlık alanlardan oluşur normal yemli olta için kullanma şansınız yoktur çok takılır ama balık için oldukça elverişlidir. Çünkü balıklar sıklıkla böyle bölgelerde kıyılarla bu alanlarda tavsiyemiz sahtenize dikkat edin ve kıyıya yaklaştıkça taktırma oranınız artar.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2F1Mn0gp.jpg&hash=e12a1ade67a6a7401fa1fb295a63df8f

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jig4SWlRtsc

Görsel fotoğraflar avlak bölgeler konusunda yararlı olmuştur diye düşünüyorum.

Bu konuyu sizlere hazırlamak için bir çok ünlü avcının tecrübelerini derledim , yaşadıklarımı ekledim son olarak ta sizlere sundum umarım herkese faydası olur.

Moderatörün son düzenlenenleri:
tancell35

tancell35

Miço
Teşekkürler ve tebrikler Övünç verimli bir çalışma ve faydalı bir paylaşım olmuş, emeğine sağlık.

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Teşekkürler kardeşim bu gidişle at çeke başlıyacaz sayende... :) :) :)

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
terbiyesiz bu caponlar be ya.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel olmuş Övünç teşekkürler.

Resimler herşeyi anlatıyor ama.

Yalnız bu adamlara hastayım ama,

adamlar kaskını koruyucusunu alıp öyle gidiyor balığa,

ya biz;

bir elimizde arpa suyu ötekinde sigara :)

böylede at-çek yapılmazki :)

akdeniz

akdeniz

Editör
Tesekkürler Övünc,,Cok yarali olacak bilgiler sunmusun,bu dogru yerlere dogru zamanda ve iyi ekipmanla gidildiginde trofe avlarin kacinilmaz olacagini düsünüyorum..

akdeniz

akdeniz

Editör
Bu Japonlar da gercekten takdir edilecek bir toplum ,ne is yaparlarsa yapsinlar iclerinde her zaman "Samuray" ruhlarini muhafaza ediyorlar!  :) :)  :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Övünç süper bir konu daha açtın kardeşim... Ulaş a katılıyorum bizi illa ki başlatacaksın bu At-Çek'e :)

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Gerçekten çok geniş kapsamlı ve oldukça açıklayıcı bir konu olmuş ellerine sağlık Övünç.

kahraman

kahraman

Kayıtlı Üye
s.a. usta valla ben çok beğendim bu emeği gerçekten çok iyi olmuş okulu olsa bu kadar iyi anlamazdım :)ekipmanlarda çok iyi hele o levrekleri okadar ince spinlerle nasıl da kaldırdılar anlamadım biz olsak kırardık herhalde :çok teşekkürler emek için