Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

2014 Model Levrek Süpürge'm :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Herkese merhablar....

Levrek süpürgesi konusu ( http://www.oltamisina.com/topic/865-barchino-levrek-s%C3%BCp%C3%BCrgesi/ ) ilk açıldığı zaman çok dikkatimi çekmiş ve kendime bundan bir tane edinmeyi kafama koymuştum...

Piyasa araştırması yaptıktan sonra fiyatları görünce bu kadar para verip almaya gerek olmadığını bizim konuda verilen ölçüler neticesinde bunun yapılabileceğine karar verdim. İşyerinde beraber çalıştığım iş arkadaşım Marangoz Faik abime konudan bahsedip ölçüleri verdim. Saolsun evindeki atelyesinde özel işlerinden fırsat buldukça bukonu üzerinde çalıştı ve bana bugün teslim etti...

Nasıl ve hangi malzemeler ile yaptığını bildiğim kadarıyla şöyle anlatayım;

Kanat kısımları Suya dayanıklı Su Suntası ile üstteki saplamalar masif odun ile yapıldı. Masif odunu kullanma sebebi daha ağır olduğu içindi. Esintili havalarda haliyle denizin dalgalı olduğu günlerde masif odun ağır olduğu için ( suntaya göre ) daha çok basacak ve süpürgenin dalgalara biraz daha dayanabilmesine imkan verecek düşüncesi idi.

Montajlanmadan önce tüm parçalar ''kaliteli '' yat verniği ile 2 kez cilalandı ve suya uzun süre dayanabilecek düzeye getirildi. ( tabi siz tuzlu sudan çıktan sonra tatlı su ile o tuzu akıtmazsanız vernik ne kadar kaliteli olursa olsun bir yere kadar dayanır ).

Vernik kuruduktan sonra montaj işi yapıldı parçalar bir aray getirildi ve sonunda çekme kolu için kullanılacak krom galvaniz kaplı havluluk montajlandı. Tabiki montajda kullanılan somunlu civatalarda özel olarak kullanılan galvaniz kaplı civatalardı.

Sadece karşı ağırlıklar kaldı. Onun içinde aklımda damla kurşunu bir vida ile montajlamak var. Bu sayede istenilen gramajda ağırlığı denizin durumuna göre artırıp düşürebilmek elimde olacak...

Ustamın ellerine sağlık çok güzel oldu :) 

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FeXlVNj.jpg&hash=889769bcd57fa9bc1195a77e8fdf3fb8

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FKdMQDr.jpg&hash=872f9ff1135194af8d3a75b4d0c13501

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2Fe5qPXl.jpg&hash=654891e24751a317bcfb8f89a04f7e84

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi.hizliresim.com%2FxAG4Nr.jpg&hash=74f8820b42d04d2847a7eb5c05676bdc

Moderatörün son düzenlenenleri:
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
OOOOO helal olsun size,orjinali gibi olmuş vallahi :)

Hemen suyla buluşturmak lazım onu, nedeni ise sürüş tekniğini öğrenmek için :)

kalite misina şart,ve sahteler güzel olsun.

sonra dalgalı suda levrek aramaya kalsın iş.Aklımda bir yer var ama orda uzun sahil yok,sadece kayalık yer  sinirli

güzel bir yer bulunur ve  orda denenir.

Sana şimdiden bol şanslar,eğer kullanamazsan bana verirsin :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Abi çok teşekkür ederim... :) İnşallah temennim yakın zamanda denemek olacak :) Videosunu çeker buradan paylaşırım hatta beraber gidersek beraber deneme şansımız olur abi :)

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
beraber denemek iyi olurdu,ama biraderin tekneyi kıyıya alma çalışmaları var Ramo,

önceden söz veremiyorum :)

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
İşcilik muazzam, ellerine sağlık ustamın. benim keresteler aksesuarlar hazır bi başına geçemedim, güle güle kullan kardeşim,bol nasipli trofe levrekler gelsin. bu aralar bende başına geçim bari şu işin  :) :)

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Bu makina turnadada iş yapar Ufuk :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
beraber denemek iyi olurdu,ama biraderin tekneyi kıyıya alma çalışmaları var Ramo,

önceden söz veremiyorum :)
Zaman çok abi elbet beraber bir gün gideriz :)

İşcilik muazzam, ellerine sağlık ustamın. benim keresteler aksesuarlar hazır bi başına geçemedim, güle güle kullan kardeşim,bol nasipli trofe levrekler gelsin. bu aralar bende başına geçim bari şu işin  :)
Yap kardeşim bak önder abi turna da iş yapar diyor tatlı suda denersin orada... :)

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Ramazan aklımda bir yer var ,azıcık uzak ve uzun kumluk sahili var,baba levrekte yapıyor,ama derinlik nerde azlıyor nerde çoğalıyor bilmiyorum,kasık çizmelerini giyip batmakta var işin ucunda :)

Dalyan dediğim yer,ara ara kum alınmış araştırayım  bakalım :)  kim vurduya gitmeyelim bölgede :)

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Süper olmuş ben çok beğendim, hatta şahane bir el emeği bununla hiç unutamayacağın avlar yakalamanı dilerim dostum.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ramazan aklımda bir yer var ,azıcık uzak ve uzun kumluk sahili var,baba levrekte yapıyor,ama derinlik nerde azlıyor nerde çoğalıyor bilmiyorum,kasık çizmelerini giyip batmakta var işin ucunda :)

Dalyan dediğim yer,ara ara kum alınmış araştırayım  bakalım :)  kim vurduya gitmeyelim bölgede :)
Abi araştır gidelim vallahi... Önce gidip misina ve sahte almam lazım :)

Süper olmuş ben çok beğendim, hatta şahane bir el emeği bununla hiç unutamayacağın avlar yakalamanı dilerim dostum.
Abicim teşekkür ederim :) gerçekten çok güzel oldu. Faik ustanın elleri çok maharetli muazzam bir ince işçilik var kendisinde... Ben bunun için ayrı bir konu açacağım. Kendisinin bu işten açıkçası para kazanmasını istiyorum. piyasada 50-60 avroya satılan bu ürünü ben ona tüm malzemeleri dahil 70-80 tl civarına imal ettirebilirim...

( malzemeleri 40-50 tl tutsa 20-30 da ustaya verirsek bunu isteyen arkadaşlara yapar.  )

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Ustada kazansın Ramazan,

hele sen bi denede :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
çok yakında inşallah :)

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
ellerine sağlık inşallah raflarda tozlanmaz

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
  Ramazan hayırlı olsun abim.. :) :) .İnşallah o gözü kör olmayacasa Levrek camiası için faydalı olur.... :oops:

NOT: Bugün öğleden sonra başlayıp, taaa hava kararıncaya kadar at-çek yaptım.Ama nafile.... sinirli  Benim sabrıma ve sahtenin cazibesine Kalamar bile lütfetti.Ama onlardan ses soluk olmadı. :depressed:

akdeniz

akdeniz

Editör
Şahane bir işcilik ve orjinalının ölçülerine tam uyulduysa hiç bir sorun çıkarmaz senden resimli ve videolu avlar bekliyoruz hayırlı olsun bereketli avlar dilerim..

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Ramazan bence krom galvaniz kaplı havluluk zamanla tuzlu suya yenik düşer acaba bunu krom gibi paslanmaz bir malzeme ile revize etsen daha mı iyi olur diye düşündüm...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Fikir güzel, kararma olunca uygulamak lazım,kopup gitmesin sonra.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ramazan bence krom galvaniz kaplı havluluk zamanla tuzlu suya yenik düşer acaba bunu krom gibi paslanmaz bir malzeme ile revize etsen daha mı iyi olur diye düşündüm...
Çok haklısın Caner abi. Faik usta paslanmaz bir malzeme aldığını söyledi ( galiba senin söylediğin ). Yakın zamanda bu parça daha kullanışlı bir hale gelecek inşallah...

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Şahane bir işcilik ve orjinalının ölçülerine tam uyulduysa hiç bir sorun çıkarmaz senden resimli ve videolu avlar bekliyoruz hayırlı olsun bereketli avlar dilerim..
Teşekkürler Ahmet abi... Ölçüler birebir aynı. Hatta Faik usta  ara ölçüyü uzun tuttuğu bir süpürge daha yapmış bizim ölçülere göre daha geniş olmuş. Onuda kendisi deneyecekmiş :) onun bilgilerinide size veririm... :)

Ramazan hayırlı olsun abim.. :) .İnşallah o gözü kör olmayacasa Levrek camiası için faydalı olur.... :oops:

NOT: Bugün öğleden sonra başlayıp, taaa hava kararıncaya kadar at-çek yaptım.Ama nafile.... sinirli  Benim sabrıma ve sahtenin cazibesine Kalamar bile lütfetti.Ama onlardan ses soluk olmadı. :depressed:
Saol İshak abi inşallah sahteleri gözlerine gözlerine sokacağız Levrek camiasının :)

ellerine sağlık inşallah raflarda tozlanmaz
Vallahi abi yeni evim sahile çok yakın boş vakitlerimde 15 dk içinde süpürge suyla buluşacak vaziyette duruyor :)>

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Ramo kısmetli olur inşAllah.

Aklıma ne takıldı bak:

Denizde iş yapmazsa, karda kızak olarak da işe yarar gibime geliyor.