Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

2013-2014 Sezonunun İlk Levreği...

• Konuyu başlatan ishak BALLICA
  • Başlangıç tarihi
ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Sevgili dostlar sanırım en son Ramazan ayı içerisinde bir kaç defa balığa gitme imkanı bulmuştum.Daha sonra arkasından gelen bayram telaşı ve il dışı ziyaretler filan derken imkan bulup da bir türlü balığa gidememiştim.Sözün özü bu aralar yaptığım tek şey espirili bir dil ile ifade edersem sanal balıkçılıktan ibaretti.Yani eş ve dostumuzun dost meclisinde yaşamış olduğu av güncelerine bakıp avunmaya çalışıyordum.

Nihayetinde dün bıçak kemiğe dayanmış olacak ki, akşam üstü bir anda karar vererek başladım hazırlanmaya.Eh tabiki de hanımın hayrola nereye gidiyoruz demesiyle karşılaştım.Yakın dostlarım bilir.Son zamanlarda av güncelerimi sürekli eşim ile birlikte yapmaktayız.Yürü dedim.Neresi olursa olsun,ister balık olsun;ister olmasın bir yerlere kaçalım.Zira ben gerçekten sıkıldım evde kös kös oturmaktan dedim.

Pek de plansız olarak çıkılan bu av güncemizde 10-15 dakika içinde hazırlandık ve düştük yola.Artık neyi aldık, neyi almadık pek de önemi yoktu zaten.Amaç soluğu deniz kenarında almak ve bir kaç saat dahi olsa elde olta ile deniz kenarında beklemenin huzurunu arıyorduk her ikimizde.

Yolda  zorunlu olarak İzmir/Narlıdere' deki yemci Veysi kardeşime uğradık mamun almak için.Zira ara sıra ona uğradığımızda ilköğretim çağındaki çocuklarının dükkan içinde hep boyama yaptıklarını ve bu faaliyet ile oyalanırken de çok mutlu olduklarını gözlemlemiştim. Ve onlara bir daha ki gelişimde size boyama kitabı ve boyama kalemleri getireceğim diye de  söz vermiştim.İlk önce emaneti verdim.Ve oğlanların yüzlerindeki o masumane çocuk sevincini görmek lazım.

Sözün özü, şehir trafiği vs.derken av yapılacak mekana ulaştık.Hemence takımlar hazırladı ve yemlenerek su ile buluşturuldu.Hava tam da istediğim ve görmeyi arzu ettiğim hava.Balık yapma olasılığı yüksek.Zaten yolda giderken hafızamı bir zorladım ve eski tarihlerde balık almışlığımı hatırladım.Ama yinede bu işler nasip işi biliyorsunuz.Adı üstünde rastgele.

Takım, klasik en altta kurşunun yer aldığı 3 lü bir takım.Takım bedeni ve köstekler çekeri yüksek Angel marka  Fluorocarbon kaliteli 0,35 lik misinadan yapılmış bir halde.İğneleri ise Mustad marka 505 no kısa pala bronz iğneler.Yani açılma riski pek taşımayan kaliteli bir iğne.Üstelikte bütçemiz için çok uygun fiyatta olan iğne gurubundan.

Rüzgar 4 Kuvvette Kuzeyli yönlerden esmekte.Yer yer Kuzey batı ve yer yer Kuzey ve de Kuzey doğu yönünden.Az biraz karıştırıp,zaman zaman sağanak yapsa bile istikralı.Hızı düşmüyor yani.Ve deniz köpüre, köpüre bizilere doğru koşup gelmekte adeta.

İlk dakikalarda bizleri karşılayan harami takımı oldu.Yem dayandırmak imkansız gibi bir şey.Bunun yanında da deniz da aşırı yosunlu.Pek iştah açısı bir profil yok yani.Ama yinede elde olta ile bir su kenarında olmanın hazzını tarif etmek biraz zor olur bana  göre.Bunun için mutlaka yaşanması gerekir diyorum.

Biçare ve ümitsiz oltalamın sürdüğü ve havanın da kararmasına yakın  dakikalarda, en son atışımda sert bir vuruş aldım.Kurulmuş bir zemberek gibi bekler pozisyonda olduğum için doğal olarak hemen tasmayı vurdum.Baktım kamış  bizlerin tabiri ile ''C'' gibi bir şey oldu.Takım adeta dibe takılmış gibi deniz içinde sabitlendi hissi verdi bir anda .Ve arkadan o yürekleri hoplatan kafa darbesi geldi.

Yok.Yerinden kalkacak gibi değil.Mubarek sanki taş bir kütle .Ve ben bu arada makineyi ara vermeden sarmaya çalışıyorum tabiki.Benim 5 yılı geride bırakan Japon 6000 lik Ryobı Ecusima cayır cayır ötüyor.Bir an için iyiki kalamayı açmışım diye düşündüm.

Benim telaş ile davrandığımı fark eden eşim, geliyor mu diye sordu.Verdiğim tek cevap Aldım ...Oldu.Sar Allah sar...O zaman zaman su üstüne hamle yapıyor ve debeleniyor, ben ise ara vermeden sarmaya devam ediyorum.Sanırım daha önceki acı tecrübelerimden olsa gerek, kalamayı fazla açmışım ki, balığı bir türlü karaya alamıyorum.

Ve sonunda 2,350 Gr lık pehlivan sonunda son dalganın içinden kumluk zemine ulaştı.Ve bir hamle ile onu su dışına almayı başarabildim.İğne sağ yanağına az girmiş.Kıyıya aldığım anda iğneden kurtuldu ve az daha geldiği serin sulara geri dönüyordu.Artık değil ayakkabım, çoraplara kadar ıslanarak çok şükür onu emniyetli bir mesafeye alabildim.

Eşim ve benim o anlardaki mutluluğumuzu tarif etmemize kelimeler kifayetsiz kalır.

Daha sonra ,takımlar tekrar,tekrar yemlenerek su ile buluşturulsa dahi sağlam bir vuruş bir daha denk gelmedi.Havanın kararması ve esen rüzgarın kıyafetlerimizin yetersiz gelmesinden dolayı bizleri üşütmesi nedeni ile çok da geç olamayan bir saatte ava son verip dönüş yoluna geçtik.

En kısa zamanda çok daha bereketlisinin dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele arkadaşlar.

Not: Bu boyda bir balık aslında Tuzda çok güzel olurdu.İlla velakin ona uygun bir fırına sahip olmadığım için, yine fırında pişirmek üzere 1,5 saat uğraşıp balığı ziyan etmeden parçalamayı tercih ettim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak Abi bu nedir yahuuu? yandık

Korktum ben inan insan bunu yemeye kıyamaz dolaba koyar ara sıra çıkarır bakar ....

Böyle güzel bir av ile sezonu açmak herkese nasip olmaz :) ...Şapka çıkarılacak bir av olmuş ne diyeceğimi bilemedim , daha niceleri seninle olur inşallah...

Süper süper ....

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
İshak Abi bu nedir yahuuu? yandık

Korktum ben inan insan bunu yemeye kıyamaz dolaba koyar ara sıra çıkarır bakar ....

Böyle güzel bir av ile sezonu açmak herkese nasip olmaz : :) :)...Şapka çıkarılacak bir av olmuş ne diyeceğimi bilemedim , daha niceleri seninle olur inşallah...

Süper süper ....
 Övünç üm bu nadide güzelden sana da bir tane yakışır. :) :) Uygun hava olunca ne zaman istersen ben hazırım.Ha, balık olur ya da olmaz o nasip işi. :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak abi maşallah maşallah maşallah... Aman nazar değmesin, sezonu muhteşem açtın :) İnşallah daha iyilerini çekersin :)

Çokta yakışıklıymış vallahi :) maşallah :)

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Balık şahane, yorum desen fazlası ile güzel. Ama en güzeli en alttaki resim.

Tebrikler, şansın daim olsun üstad.

Not: O balığı yenge yakalamış olmasın ha... :oops:

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
tebriği hakeden bir balık daim olsun

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel av olmuş üstad,eline sağlık.Ve bu güzel avı  bizimle paylaştığın için ayrıca teşekkürler.

Bu kuzucuğu çekerken müthiş haz vermiştir.hele yerken süper olmuştur.

Yazdığın gibi tuzlama için ideal büyüklükte imiş,

Şansınız hep sizinle olsun.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
yem olarak ne kullanmışsın bilmiyorum ama, içim gitti ishak ağabey..bizim buralarda bulmayı hak getire..bu siteye üye olduktan sonra gittiğim 16. avımda dahi birşey çıkmış değil..nasip bir gün belki benimde böyle bir av raporum olur..ellerin dert görmesin..

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
İshak abi maşallah maşallah maşallah... Aman nazar değmesin, sezonu muhteşem açtın : :) :)İnşallah daha iyilerini çekersin :) :)

Çokta yakışıklıymış vallahi :) :) maşallah :) :)
Sevgili Ramazan öncelikle yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler.Sağolasın,varolasın kardeşim.Ayrıca bu tür bir güzelliğin tüm dostların başına gelmesi tek dileğim.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Balık şahane, yorum desen fazlası ile güzel. Ama en güzeli en alttaki resim.

Tebrikler, şansın daim olsun üstad.

Not: O balığı yenge yakalamış olmasın ha... :oops:
  Ali Rıza abim, yorumun ve güzel temennilerin için öncelikle teşekkür ediyorum.Sağol,varol hocam.Ballık bana denk geldi. :) :) Hanıma denk gelseydi karnım ağrısa bile :seytan:   yine de doğrusu ne ise söylerdim emin ol. :) :)   Her şey bir kenara,balık olsun ya da olmasın fark etmez.Önemli olan sağlık ve sıhhat içinde bunları yapabilmemiz bana göre çok daha güzel olanı.             Bundan 2 sene önce rahmetli validem tam 20 ay yatmıştı.Mekanı cennet olsun.O zamanlar sadece biz memur takımına resmi tatil olan günlerde balığa gidebilme imkanım oluyordu.23 Nisan,19 Mayıs veya 30 Ağustos gibi mesela. üzgün  Diğer zamanlara hep onunla meşgulduk.Gündüz bir hanımcağız bakıyordu.İşten gelince de ben devreye giriyordum.Dostlarım hafta sonu olduğunda  tatil planı yaparken sağ olsun biz eşimle beraber hafta sonu onun işlerini,banyosunu ,çamaşırını hallediyorduk.Allah kimseyi elden,ayaktan düşürmesin.Zor bir süreçti.Ama başardım.Ve şimdi onun gönül rahatlığını yaşıyorum.

Sözün özü balık denk gelsin ya da denk gelmesin artık umurumda değil. :) :) Önemli olan sağlık ve huzur içinde ve bir manin olmadan balığa gidebilmenin özgürlüğü bence çok,ama çok güzel bir olay.Hah,arada birde balık denk gelirse,siz gayri deymeyin bu fakirin keyfine.. :oops:

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Çok güzel av olmuş üstad,eline sağlık.Ve bu güzel avı  bizimle paylaştığın için ayrıca teşekkürler.

Bu kuzucuğu çekerken müthiş haz vermiştir.hele yerken süper olmuştur.

Yazdığın gibi tuzlama için ideal büyüklükte imiş,

Şansınız hep sizinle olsun.
  Önder hocam, yorumun için teşekkürler.Tuzda balık düşünmedim değil.Ama şu an taşındığım yeni evime gelirken eski fırınımı komşulara bırakmış ve küçük bir fırın almıştım.Yani bu güzeli sığdıracak fırın tepsim olmadığı için onun bu yola başvurdum.Kiloluk filan olsa çapraz sığar.Ama bu boyda sığması imkansızdı.   

Çekerken yaşanan hazzı tarif etmek gerçekten zor.Ama şu benim emektar RYOBİ ECUSİMA 6000 lik makina hiç zorlanmadan aldı onu kıyıya kadar.Balık son dalagya gelince de çoraplarıma kadar ıslansam bile çok şükür emniyetli bir mesafeya alabildim.Hani bulunduğum yerden, makinayı sarmaya çalışsam belki bir kafa darbesi ile kaçabilirdi.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
yem olarak ne kullanmışsın bilmiyorum ama, içim gitti ishak ağabey..bizim buralarda bulmayı hak getire..bu siteye üye olduktan sonra gittiğim 16. avımda dahi birşey çıkmış değil..nasip bir gün belki benimde böyle bir av raporum olur..ellerin dert görmesin..
  Sevgili Bünyamin, hep derim ya...Balık olsun ya da olmasın emin ol benim için fark etmiyor.Önemli olan sıcak bir dost meclisinde elde olta ile beklemek bile bana müthiş huzur veriyor.

Yem olarak mamun kullandık.ha bunun yanında boru kurdu olsa o da olurdu tabiki.veya atıyorum sardalyeden dilim yapsan o da olur.Hatta ve hatta çimçim veya kalaöar halkası bile olsa olur.Çünkü bunlar ile hep levrek aldım geçmiş tarihte.

Tek bir olmaz ise olmaz var.O da havasını suyunu illede bulma lazım.Bu predatör balık tek bir şey istiyor.O da sert rüzgar ve azgın/köpüren bir deniz..Hepsi bu.Gerisi ise ne ustalık ister ne de başka bir maharet :) :) .Nasip ise olur bu şartlarda.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Hocam önce valideye rahmet dilerim. Seni de en iyi anlayan benim. Ben de tam 2 sene aynı durumdaki babama hiç gocunmadan elimden geldiğince hafta sonları baktım.

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
ishak abicim.

ishak ibranicede gülme anlamına gelir.

inşallah bu levrekle verdiğin pozlarda ki tebessüm

yanaklarından hiç eksik olmasın.

avların her daim bereketli olsun.

sen ve sevdiklerin sağlık içinde yaşa.

afiyet bal şeker olsun.

balık gözü açık mundar edilmesin.

:oops:

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
ishak abicim.

ishak ibranicede gülme anlamına gelir.

inşallah bu levrekle verdiğin pozlarda ki tebessüm

yanaklarından hiç eksik olmasın.

avların her daim bereketli olsun.

sen ve sevdiklerin sağlık içinde yaşa.

afiyet bal şeker olsun.

balık gözü açık mundar edilmesin.

:oops:
Sevgili Murat ım, çok ama çok daha irileri sizlerde denk gelsin kardeşim.Ayrıca mani gibi güzel  yorumun için de çok teşekkürler kardeşim. :) :)