Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

1000'lere İstinaden

• Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Sevgili Dostlar çok uzun zaman olmadan cevabını vermek gerekirdi aşağıdaki sorunun?

1000 Nedir?

Bu gibi durumlar bende her zaman derinlik kazandırmıştır. Mutlaka not alır, içimdekileri yansıtacak zamanı hissettiğimde başlarım yazmaya.

Aslında beni bilirsiniz pek öyle yazacağını gevelemeyi seven biri değilimdir direk yazarım dilimdeki sözcükleri ama bu sefer böyle olmadı Ali Rıza Abi beni gerçekten derinden etkildedi...

Bu gece ona bu yazıyı hazırlarken vereceğim cevabın duygularımı tamamen yansıtıp yansıtamayacağını çok düşündüm...

Doğru tanımlamalıydım seçeceğim kelimeleri , yaşatmalıydı içimdeki saygı ve sevgi değerlerini mısralarım.

“Carpe diem...”

Demek geldi içimden...

''Carpe diem'' “Latince bir söz. Anı yakalamak anlamına geliyor.

Bir günün içindeki 86 bin 400 saniyeyi hazine sayıp insanın onu ne kadar özenli kullanması gerektiğini ifade eden bir yazı ile başlıyoruz...”

Düşünün ki her sabah hesabınıza 86.400 birim kredi veren bir bankanız var.

Ama bir günden ötekine hiç bakiye devretmiyor. Tutarı ne olursa olsun, kullanmadığınız bakiye miktarı her akşam iptal ediliyor.

Böyle bir durumda ne yapardınız? Tabii ki son kuruşuna kadar çekerdiniz! Aslında hepimizin böyle bir bankası var.

Adı, zaman.

Her sabah iyi şeylere yatırım yapmadığınız kısmını silip, hesabınıza zarar kaydediyor.

Hiç devretmiyor. Kredi miktarından bir kuruş fazla kullandırmıyor. Her gün size yeni bir hesap açıyor. Her akşam günün bakiyesini yakıyor. Eğer günlük depozitonuzu kullanmadıysanız, bu zarar sizindir.

Geriye dönüş yok. Yarından avans çekmek yok.

Bugünü, bugünkü depozitonuzu yaşamalısınız. Ona yatırım yapın ki, size sağlık, mutluluk ve başarı olarak geri dönsün... Bir senenin değerini anlayabilmek için, sınıfta kalan öğrenciye sorun. Bir ayın değerini anlayabilmek için, prematüre bir bebeği dünyaya getiren anneye sorun. Bir haftanın değerini anlayabilmek için, haftalık derginin editörüne sorun. Bir dakikanın değerini anlayabilmek için, treni henüz kaçırmış bir kişiye sorun. Bir saniyenin değerini anlayabilmek için, bir kazayı kıl payı atlatmış bir kişiye sorun. Sahip olduğunuz her anı değerlendirin. Daha fazla değer verin, çünkü onu çok özel biriyle, zamanını harcamaya değecek kadar özel biriyle paylaştınız.

Şunu unutmayın ki zaman hiç kimseyi beklemez.

Dün artık mazi oldu.

Yarın ise belirsiz.

Bugün ise avuçlarımızın içinde bize sunulmuş bir armağandır.

Evet Şimdi soruya tekrar dönelim!

1000 Nedir?

1000 Sizin en değerli hazineniz ve bunu bizlerle paylaştığınız için ben hepinize çok ama çok teşekkür ediyorum.

Elimden geldiğince , kalbimin en içten duyguları ile yazmaya çalıştım içimdekileri...

Bilge dünü mazide, yarını belirsizlikte bırakmış, bugünü de avuçlarımızın içine koymuş. Ama bugünün dünle yarının ortasında olduğunu da unutmamak gerekiyor. Zamanın anlamını, insan en iyi zamanla karşı karşıya kalınca kavrıyor. Eskilerin bir sözü vardır: “Gençlikte yıllar uzun günler kısadır. Yaşlılıkta ise günler uzun yıllar kısadır.”

Zamanla yüz yüze gelince bana da dakikalar uzun, saatler kısa geldi!

Zaman en büyük hazine...

İnsan, kullanmasını bilirse...

Zaman tüm olumsuzlukların en iyi ilacı...

İnsan, sürmesini bilirse...

Zaman tüm kötü anıların balı...

İnsan, katmasını bilirse...

Zaman en adil hukukçu...

İnsan, sabretmesini bilirse...

Tekrar soralım mı?

1000 Nedir?

Şimdi sizlere daha önce öğrendiğim gerçek bir hikayeden bahsedeceğim;

Hikâye Kellog Business School'da (Northwestern Üniversitesi) iş i-daresi master öğrencileri ile Zaman Yönetimi dersi profesörü arasında geçer:

Profesör sınıfa girip karşısında duran dünyanın en seçilmiş öğrencilerine kısa bir süre bak-tıktan sonra,

"Bu gün Zaman Yönetimi konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız" dedi.

Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan, kürsü-nün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı.

Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilerine döndü ve "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu.

Öğrenciler hep bir ağızdan "Doldu" diye cevapladılar.

Profesör "Öyle mi?" dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mıcır çıkarttı.

Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak mıcırın taşların arasına yerleşmesini sağladı.

Sonra öğrencilerine dönerek bir kez daha "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu.

Bir öğrenci "Dolmadı herhâlde" diye cevap verdi.

"Doğru" dedi profesör ve gene kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum taneleri taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü.

Gene öğrencilerine döndü ve "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu.

Tüm sınıftakiler bir ağızdan "Hayır" diye bağırdılar.

"Güzel" dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz ağzı-na ka-dar doluncaya dek suyu boşaltı.

Sonra öğrencilerine dönerek "Bu deneyin amacı neydi" diye sordu.

Ali Rıza Abinin Bana 1000 Nedir? dediği gibi...

Tekrar cevaplayım ;

1000 Benim için daha önceleri dolu gördüğüm bir çok yanımın sizler sayesinde aslında daha çok boş alanları olduğunu yansıtan ışıktır...

Tekrar soralım mı?

Şaka şaka...

Saygıyla Kalın.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Yaklaşımına ve kıssadan hissene teşekkürler Övünç.

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
döktürmüşün Övünç

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
Yüreğine sağlık kardeşim,çok güzel bir yazıydı.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Güzel Yorumları için Tüm Dostlarıma , Abilerime teşekkür ederim.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Okudum ve yorum yapamayacağım,teşekkürler Övünç.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Edebiyat dalında nobel e aday olursun gibime geldi bu yazıyı okuyunca :):) :)

Ellerine sağlık canım kardeşim....

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Edebiyat dalında nobel e aday olursun gibime geldi bu yazıyı okuyunca :):) :)
Ellerine sağlık canım kardeşim....
Beni utandırıyorsunuz o sizin güzel düşüncelerinizden kaynaklanan bir görüş...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel kaleme almışın Övünç,

ne güzel.